Политика за закрила на детето

На вниманието на всички служители, доброволци, членове на УС или партньори

Фондация АВАТАР Асоциация счита, че всички форми на злоупотреба, насилие или експлоатация на деца са строго неприемливи. Закрилата на детето представлява екипна и лична отговорност. Всички служители ще бъдат запознати с необходимостта от интегриране на закрилата на детето във всички дейности на Фондацията. Неподходящото поведение спрямо дете е основание за дисциплинарно наказание.

Договорните отношения с всеки, за когото бъде установено, че осъществява взаимоотношения, свързани със злоупотреба, насилие и експлоатация на деца, е възможно и директно да бъдат прекратени.

С настоящата политика се уреждат условията и редът за прилагане на мерките за закрила на детето, респективно, предоставяне на помощ и контрол за спазване правата на детето.

Настоящата политика се отнася до всички служители, сътрудници, доброволци, изпълнителите по договори, както и членовете на Управителния съвет, всеки от които ще получи екземпляр от настоящата.  

Политиката е разработени са с оглед гарантиране закрилата на децата, както и за предпазване на възрастни от лъжливи обвинения за неподходящо поведение или злоупотреба и насилие.

Общи термини и понятия

1. Общи термини и понятия

1.1. По смисъла на Закона за закрила на детето (ЗЗД) и за целите на настоящата политика дете е всяко физическо лице до навършването на 18 години. 

1.2 Злоупотреба и небрежно отношение:

  „…умишлено поведение срещу дете, което е вероятно да му нанесе физическа или психологическа вреда” (Дефиницията е цитирана от документ на Международен център за правата на човека).

1.3 По смисъла на § 1. от доп. разпоредби на ЗЗД:

1.4. „Сведения и данни за личността на дете“ е всяка информация за детето по смисъла на чл. 4, т. 1 от Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета от 27 април 2016 г. относно защитата на физическите лица във връзка с обработването на лични данни и относно свободното движение на такива данни и за отмяна на Директива 95/46/ЕО
(Общ регламент за защитата на данните) (ОВ, L 119/1 – 4 май 2016 г.).

1.5. „Най-добър интерес на детето“ е преценка на:

1.5.1. желанията и чувствата му

1.5.2. неговите физическите, психическите и емоционалните потребности

1.5.3. възрастта, пола, миналото и други негови характеристики

1.5.4. опасността или вредата, която е причинена или има вероятност да бъде причинена на детето

1.5.5. капацитета на родителите да се грижат за детето

1.5.6. последиците, които биха настъпили за детето при промяна на обстоятелствата

1.5.7. други обстоятелства, имащи отношение към него

2. „Дете в риск“ е дете:

2.1. чиито родители са починали, неизвестни, родители лишени от родителски права или чиито права са ограничени, или детето е останало без тяхната грижа

2.2. което е жертва на злоупотреба, експлоатация, насилие или всякакво друго нехуманно или унизително отношение или наказание в или извън семейството на детето

2.3. за което съществува опасност от увреждане на неговото физическо, психическо, нравствено, интелектуално и социално развитие

2.4. за което съществува риск от отпадане от училище или което вече е отпаднало от училище

3. По смисъла на § 1. от доп. разпоредби към  Правилника за прилагане на ЗЗД:

3.1. „Насилие“ над дете е всеки акт на проява на физическо, психическо, сексуално насилие, пренебрегване, търговска или друга експлоатация, водеща до действителна или вероятна вреда върху здравето, живота, развитието или достойнството на детето, което може да се осъществява в семейна, училищна и социална среда.

 3.2 „Физическо насилие“ е причиняване на телесна повреда, вкл. причиняване на болка или страдание без разстройство на здравето.

 3.3. „Психическо насилие“ са всички действия, които биха могли да имат вредно въздействие върху психичното здраве и развитие на детето, в това число: подценяване, подигравателно отношение, заплаха, дискриминация, отхвърляне и всякакви други форми на отрицателно отношение, както и неспособността на родителя, настойника, попечителя или на лицето, което полага грижи за детето, да осигури подходяща подкрепяща среда за детето.

 3.4. „Сексуално насилие“ е използването на дете за задоволяване на сексуални нужди.

3.5. „Пренебрегване“ е неуспехът на родителя, настойника, попечителя или на лицето, което полага грижи за детето, да осигури развитието на детето в една или повече от следните области, когато е в състояние да го направи: здраве, образование, емоционално развитие, изхранване, осигуряване на дом и безопасност

Правила за подходящо поведение

4. Фондация АВАТАР Асоциация не допуска дискриминация основана на раса,            култура, възраст, пол, увреждания, религия, сексуална ориентация или политически възгледи.

5.  В общуването и работата с децата се използват адаптирани спрямо възрастта им позитивни подходи.

6. Всеки възрастен в досег с дете трябва да се съобразява с начина, по който бива възприеман и по който изглежда от гледна точка на използвания език, действията и взаимоотношенията с малолетните и децата.

7.  Фондацията приема следдните действия за абсолютно недопустими:

7.1.  Неумесно или сексуално – провокиращо поведение;

7.2.  Незаконно, рисковано или е свързано с насилие поведение спрямо деца;

7.3.  Телесно наказание под каквито и да било форма.

7.4.  Държане целящо да засрами, унижи, омаловажи или опозори дете

7.5.  Възрастните следва да избягват да се поставят или бъдаж подвеждани да попаднат в ситуации накомпрометиращо или уязвимо полжение и ако това се случи, носят своята отговорност.

Процедура за докладване на насилие спрямо деца

8. Всички предполагаеми или доказани нарушения следва да бъдат незабавно съобщавани на Етичната комисия и Експерта по мониторинг и контрол, който има задълженията да:

8.1. Регистрира получената информация като направи запис за нея при спазване изискванията за конфиденциалност и стартира съответната процедура по разглеждане на сигнала.

8.2. Консултира и оказва подкрепа на съответния орган, който разглежда сигнала.

8.3. Оказва подкрепа на служители или доброволци, членове на УС или партньори, обвинени в нарушение на настоящата политика.  

8.4. Отговаря за разпространение на политиката за закрила на детето и нейното разпространение до знанието на всички служители, доброволци и партньори;

8.5. Провежда обученията относно политиката на закрила на детето пред новопостъпили служители или доброволци;

8.6. Отговаря за актуализиране на съдържанието на настоящата политика.

8.7. Фондация АВАТАР Асоциация ще предприеме необходимите действия за защита на дете, за които има сигнал, че е жертва на насилие.

9. При доказана вина на извършителя, следва дисциплинарно наказание, което може да бъде и уволнение.

Визуални изображения, свързани с деца

10.1. При използване на визуални изображения, снимки или видео, Фондация АВАТАР Асоциация се придържа към следните принципи:

10.2. Никога не се снимат лица, които заявяват, че не желаят да бъдат заснимани.

10.3. По време на процеса на снимане се обяснява предназначението на снимките.

10.4. Фотографите са информирани за задължението да дават възможност на субектите да откажат да дадат съгласие.

10.5. Спазват се стандарти по отношение на добрия вкус и благоприличие, които отговарят на ценностите на Фондацията.

10.6. Всички изображения се съхраняват отговорно и се документират посочения в документацията на Фондация АВАТАР Асоциация начин.

10.7. Лицата, представляващи детето, подписват декларация за съгласие за участие на детето в снимки или подготовката на видео-изображения.