Даване на показания при домашно насилие или сексуално посегателство

Научете как да застанете на свидетелското място и уверено да кажете истината си в съда.

Хората, преживели сексуално и/или домашно насилие, които дават показания, често изпитват разбираем страх да се изправят пред насилника/извършителя в съда, изпитват и сериозно притеснение да разкажат най-тежките си моменти и преживявания. Те се страхуват, че ще бъдат злепоставени или засрамени в съдебната зала. Преживелите често се чувстват уплашени от съдебния процес и несигурни дали ще могат да си спомнят подробности от травматичните събития, през които са преминали.

Всички тези опасения са нормални, но все пак има основателни причини да преодолеете страха си и въпреки него да дадете показания срещу насилниците си. Ето някои от причините: казването на истината в съда може да ви даде сили; даването на показания може да спаси вашия живот и живота на други хора; даването на показания увеличава вероятността насилникът/нападателят да понесе последствия за действията си. По-долу са дадени няколко съвета, които ще направят свидетелстването по-лесно и по-малко стресиращо.

Подготовка за даване на показания

  1. Запознайте се с процесуалните изисквания. Ще давате ли показания в рамките на съдебен процес? Дали става въпрос за гражданско или наказателно дело? Всяка от тези ситуации се различава, законите на държавите са различни, а съдиите разглеждат делата по различни начини. Получете необходимата ви информация възможно най-рано в процеса. Помолете адвокат с компетентност по въпросите на сексуалното или домашното насилие да ви запознае със съдебните норми във вашия град. Следва да му предоставите информация по вашия казус. Интересувайте се, докато не получите необходимите отговори.
  2. Подгответе писмен разказ за нападението/насилието и го съхранявайте на сигурно място. Запишете (приблизително) датата(ите), какво се е случило, всички доказателства, с които може да разполагате, и евентуалните свидетели. Ако инцидентите са били твърде много, за да можете да запишете всички, започнете с най-запомнящите се или екстремните. В случай че снимките биха могли да послужат като доказателства в процеса, уверете се, че те се съхраняват на място, различно от телефона ви, за да не изчезнат, ако телефонът ви бъде откраднат или унищожен. Ако домашното насилие е включвало ежедневен контрол и унижения, опишете и тях. Въпреки че сексуалните инциденти могат да бъдат смущаващи за описване, те могат да представляват важна част от делото ви. Опитайте се да опишете всички събития и споделете тези бележки и снимки с адвоката си, който ще прецени как да ги използва в съдебния процес.
  3. Обградете се с хора, които ви подкрепят. Съдебният процес ще бъде много по-лесен, ако имате около вас хора, на които имате доверие и ви подкрепят. Потърсете подкрепата на терапевт, адвокат с опит в областта на домашното насилие, надежден приятел или член на семейството и/или виртуална или лична група за подкрепа. Не се нуждаете от много хора – но се нуждаете от близки и доверени хора, които ще ви подкрепят. Уверете се, че някой, на когото имате доверие, ви придружава в съда.
  4. Прекъснете връзките си с хората, които ви обвиняват, поне временно. По много причини хора, които познавате, могат да ви обвиняват или да ви оказват натиск да не давате показания. Контактът с тях може да обърка мисленето ви и да ви изложи на риск. Блокирайте ги в социалните медии, не се свързвайте с тях, нито им позволявайте да се свързват с вас – поне до приключване на съдебния процес. Трябва да се съсредоточите върху своята физическа и психическа стабилност.
  5. Не забравяйте, че насилниците трябва да носят отговорност за действията си. Не забравяйте, че насилникът е избрал да доминира над вас, да ви насилва сексуално или да ви наранява физически. Без значение какво сте направили или казали, или не сте направили или казали, насилникът е можел да избере да действа по различен начин. Насилникът/насилниците са отговорни за последствията от своите действия.
  6. Освободете се от чувството за вина, ако сте решили да давате показания. Домашните насилници обикновено притискат партньорите си да се чувстват отговорни или виновни за насилието, както и за това, че са се обадили в полицията или са дали показания. Жертвите на сексуално насилие също могат да се чувстват зле, че с показанията си могат да оклеветят друго лице. Човек, който е избрал насилието, трябва да понесе последствията от този избор. Не вие определяте наказанието – това зависи от съдебната система.
  7. Установете ясни граници. Обикновено е най-добре да прекъснете изцяло контактите с лицето, което ви е наранило – извадете си ограничителна заповед, блокирайте телефонните му обаждания, блокирайте насилника в социалните медии и т.н. Поддържането на контакт ви излага на риск да се поддадете на изкушението да повярвате отново в измамната любов.
  8. Съобщете за опасност. Съобщете в полицията, ако насилникът има достъп до оръжие, особено огнестрелно, и ако насилникът е използвал оръжие срещу вас, душил ви е, заплашвал е да убие вас или децата ви, преследвал ви е или ви е насилвал сексуално, контролирал ви е или е упражнявал физическо насилие над децата ви.
  9. Поискайте преводач. Ако сте чужденец и имате опасения относно способността си да разбирате съдебното производство или да се изразявате спокойно на чужд език, имате право да поискате преводач. Опитайте се да уведомите адвоката за това искане предварително.
  10. Обсъдете предварително опасенията/страховете си. Понякога насилниците разказват на адвокатите си за всичко лошо, което жертвата някога е направила, като например злоупотреба с наркотици или алкохол,  наказване на дете, лъжа в полицията, неплащане на данъци и др. Направете списък на въпросите, които ви притесняват, и попитайте адвоката си: “Какво ще стане, ако повдигнат този въпрос?” В повечето случаи тези въпроси са несъществени и вашият адвокат може да възрази, ако бъдат повдигнати. Предвиждането на тези възможни проблеми ще успокои притесненията ви, а също така ще помогне на адвоката ви да разработи стратегия за справяне със страховете ви, които могат да блокират процеса.

Даване на показания

Снимка EKATERINA BOLOVTSOVA – Pexels
  1. Ако имате адвокат, не забравяйте да следвате указанията му.
  2. Облечете се спретнато за съда. Не е необходимо да се обличате модерно или да се опитвате да изглеждате представително. Въпреки това носенето на чисто и спретнато облекло създава впечатление у съдията, че приемате случващото се в съда сериозно.
  3. Бъдете сериозни. Избягвайте да се смеете или да казвате, каквото и да било за делото, докато не бъдете призовани да дадете показания. Помолете всеки, който ви придружава, да избягва да се шегува, тъй като това често се случва, когато хората са нервни.
  4. Говорете силно и отчетливо на съдията. Въпреки че адвокатите ще ви задават въпроси, опитайте се да гледате към съдията и говорете достатъчно силно и ясно. Дори ако обикновено имате тих глас, направете допълнително усилие, за да говорите на висок глас. Най-добрите свидетелски показания на света ще бъдат неефективни, ако хората не ви чуват.
  5. Говорете бавно и ясно, особено ако имате говорен дефект. Произнасяйте ясно думите и не бързайте. Това ще ви помогне да обмислите отговорите на въпросите.
  6. Правете кратки паузи, ако е необходимо. Ако започнете да се чувствате притеснени, погледнете към неутрално място в съдебната зала или към приятел; поемете няколко дълбоки вдишвания и глътка вода. Направете пауза, ако е необходимо, за да се успокоите или да съберете мислите си. Кратките почивки могат да ви помогнат да се отпуснете и да се почувствате по-спокойни и да овладеете притеснението си.
  7. Поискайте почивка. Ако имате нужда, можете да се обърнете към съдията и да поискате кратка почивка.
  8. Използвайте собствени думи. Не се опитвайте да използвате технически или юридически термини. Много по-ефективно е да опишете със свои думи какво точно се е случило. Например: “Той ме хвана за врата и ме блъсна на земята” е по-ярко и ефективно от “Той ме нападна”.
  9. Кажете истината. Не преценявайте всичко, което казвате, чудейки се дали то ще навреди или ще помогне на делото. Просто отговорете на въпросите толкова добре, колкото ви позволява паметта. Мислете за показанията си като за “река на истината”, която тече непрекъснато през всички препятствия, които другата страна може да се опита да създаде.
  10. Ако не сте сигурни или не си спомняте подробност, кажете го. Ако не си спомняте части от случилото се или не сте сигурни, просто го кажете. Например: “Не си спомням точната дата, но знам, че навън валеше сняг, а децата бяха във ваканция, така че смятам, че е било по време на февруарската им ваканция, но може да е било и снежен ден.” Не си измисляйте “неверни факти” по каквато и да е причина

11. Не предоставяйте доброволно информация. В повечето случаи вашият адвокат ще ви насърчи да отговаряте само на въпросите, които са ви зададени. Избягвайте да излагате собственото си мнение и заключения и не повтаряйте това, което другите са ви казали, освен ако не ви попитат за тези неща.

12. Поправяйте грешките си. Ако осъзнаете, че сте казали нещо, което не е правилно – може би сте объркали два инцидента, например – е нормално да поискате да коригирате нещо, което сте казали по-рано. Вие сте човек и хората правят грешки.

13. Не се поддавайте на подвеждащи въпроси. Понякога адвокатът на другата страна ще се опита да ви накара да кажете нещо невярно, като се опитва да ви обърка. Обръщайте специално внимание на въпроси от този вид. Те често започват с: “Не сте ли съгласни, че…”. Не се колебайте да направите пауза и да поискате от адвоката да зададе въпроса по друг начин.

14. Признайте, че сте объркани. Понякога адвокатът на другата страна ще зададе поредица от въпроси или използва сложни думи, за да ви обърка, или по друг начин се опитва да ви накара да кажете нещо неточно. Не е проблем да кажете: “Не разбирам въпроса” толкова пъти, колкото е необходимо. Или: “Объркан съм от този въпрос”.

15. Не забравяйте, че не сте подсъдими. Някои адвокати могат да бъдат агресивни и да се опитат да открият несъответствие в показанията ви или да ви накарат да изглеждате по-малко надеждни. Съсредоточете се върху въпросните събития. Можете да попитате съдията дали трябва да отговорите на конкретен въпрос или да му кажете, че даден въпрос е неудобен. (Съдията все пак може да ви нареди да отговорите на въпроса.)

16.  Запазете спокойствие и се съсредоточете. Много хора се чувстват нервни и дори уплашени от даването на показания в съда. Това е очаквано и нормално. Опитайте се обаче да избегнете да се ядосвате или разстройвате. Вземете си почивка, ако е необходимо, и не бързайте.

17. Най-вероятно разполагате с информация, с която никой друг не разполага. Тъй като Вашите показания са толкова важни, съдът е въвел стотици правила, за да Ви защити, докато сте в съда, а също и преди и след това. Ако някой се опита да ви сплаши, за да не дадете показания или да промените показанията си, не забравяйте да съобщите за това незабавно на вашия адвокат. Ако имате конкретни опасения, например, че обвиняемият е заплашил да навреди на Вас или на семейството Ви, ако дадете показания, непременно ги предайте на съда.

Смело и героично е да се каже публично истината за престъпление, свързано с насилие. Вашите показания ще помагат да запазите вашата сигурност, тази на вашето семейство, а дори и на обществото. Макар да не можете да контролирате изхода на делото, ще знаете, че сте направили всичко възможно, за да гарантирате, че правосъдието ще възтържествува.

Източник:

Lisa Aronson Fontes Ph.D., Psychology today, 18 февруари 2021 г.